vw_ortopedija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ОРТОПЕДИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Рамни табани – причини и лекување

   Оваа добро позната состојба најчесто се јавува како последица на генетскиот фактор,  носење на лоши обувки, дебелина и слично. Во основата на оваа болест е лабавоста на лигаментниот апарат кој може да зафати и други зглобови. Кога не е оптеретено, стапалото има нормална лаковидна...

 • Омега-3 масните киселини корисни за остеоартритисот

  Во новите истражувања за прв пат се покажа дека омега-3 масните киселини кои што ги има во рибиното масло, ги намалуваат знаците и симптомите на остеоартритис. Според студијата на Универзитетот во Бристол, Велика Британија, кога на морски прасиња кои биле користени во ова истражување поради тоа...

 • Остеопороза (прогресивен губиток на коскената маса)

  Автор: д-р Наталија Хаџи-Петрушева Дефиниција Остеопорозата претставува метаболичка болест на коските. Се карактеризира со намалена количина на коскено ткиво во нормално минерализиран коскен матрикс. Епидемиологија Од триесетатта година на животот па натаму кај луѓето почнува...

 • Бифосфонатите го продолжуваат животниот век на вештачкиот зглоб

  Според новата студија, луѓето кои земаат бифосфонати после хируршката имплантација на вештачки зглоб, го продолжуваат животниот век на зглобната протеза. Значителен број на пациенти треба повторно да се оперираат по околу 10 години од првата операција за вештачко колено или вештачки колк,...

 • iPad-от причина за болки во мускулите

  Луѓето кои редовно користат iPad или други таблетни компјутери се изложени на зголемен ризик од развој на хронични болки во мускулите, предупредуваат експертите. Специјалистите ги набљудувале првите знаци, вклучувајќи го и "синдромот на компјутерски глушец", RSI синдром кај луѓе кои...

 • Претешките училишни ранци предизвикуваат сериозни проблеми кај децата

  Едно истражување кое ги опфатило младите шпански ученици, дошло до заклучок дека секое дете кое носи ранец потежот од 10 % од својата тежина, може да има сериозни проблеми како што се болки во грбот и неправилно држење на телото кое подоцна може да доведе и до други компликации. Истражувањето...

 • Болката во грбот можеби е наследна

  Ако патите од постојана долногрбна болка, можеби ќе треба да ги обвините и вашите гени. Исто како и бојата на очите и ќелавоста, развојот на долногрбната болка може да има генетско наследство. Кога истражувачите го анализирале здравјето и фамилијарната историја на повеќе од 2 милиона луѓе,...

 • Звучни феномени, т.е. крцкање на колената

  Феноменот на пукање или крцкање, настанува заради нерамните површини на зголобовите и задебелувањата на меките ткива кои ги опкружуваат. Овие потешкотии можат да настанат и како последица на повреди и болести на колената. Кај помладите,звучните феномени можат да се јават и кај здравите колена...

 • Рамните обувки го штитат коленото

  Последното истражување спроведено во Универзитетот во Чикаго покажа дека рамните обувки го штитат коленото. Рамните обувки се многу поздрави за коленото без разлика дали се работи за обични или некои скапи рамни “сандали”, бидејќи тие се многу по здрави и од најлуксузните чевли. Доколку...

 • Неколку совети за здрав ‘рбет

  ‘Рбетот го носи нашето тело и претставува темел и столб на целото тело. Здравјето на рбетот е од исклучителна важност кај секого, а особено кај децата. Еве неколку совети како да го зачувате рбетот: Не користете мек душек Мекиот душек е многу поштетен за ‘рбетот за разлика од тврдиот. Затоа...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER