vw_kategorii | За Здравје


Error message

 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 211 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Notice: Array to string conversion in views_plugin_cache->gather_headers() (line 216 of /home/zdravjem/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_cache.inc).
 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

КАТЕГОРИИ

                           
                           
                           
                       
 • Стресот може да предизвика долготрајни промени во мозокот

   Луѓето со хроничен стрес имаат голем ризик од настанување на промени во мозокот кои што може да резултираат со промени во расположението подоцна во животот.  Овој заклучок ни го носи новата студија од Универзитетот во Калифорнија, Беркли, каде што истражувачите направиле серија...

 • Заштитете се од грипот и без вакцина!

   Најважната работа која што можете да ја направите е често да ги миете рацете. Иако вирусот се пренесува преку воздухот, сепак, најголемиот процент од пренесената зараза е преку рацете. Мијте ги рацете 15 секунди со сапун и топла вода. Добро истријте ги. Правете го тоа секогаш кога ќе...

 • Десет факти што секој маж треба да ги знае за својата простата

   Ноември е месец на развивање и подигање на свесноста за ракот на простата. Прочитајте за десетте основни факти за простатата, ракот на простата и неговата превенција. Познавајќи ги симптомите на ракот на простата може да помогне во рано дијагностицирање на болеста кога и успехот на...

 • Нов експериментален лек за холестерол

   Резултатите од тестирањата на новиот лек против холестерол укажуваат на негова голема ефикасност за намалување на концентрацијата на LDL или лошиот холестерол во крвта. Лекот наречен ALN-PCS кај 32 пациенти кои што учествувале во истражувањето ја намалил концентрацијата на LDL...

 • Здравствен совет - Лекување на бронхитис

   Бронхитисот е вирусна или бактериска инфекција која што предизвикува воспаление на дишните патишта и тешко дишење. Националниот институт за срце, бели дробови и крв од САД ги предложува следните чекори за лекување на бронхитисот: - Одмарајте се и консумирајте големи количини...

 • Со стем клетки против срцеви болести

   Научниците од Универзитетот во Кембриџ развија нови методи за третман на срцеви заболувања и други болести преку создавање на стем клетки од крвта на пациентот. Според студијата, новите стем клетки можат да се искористат за градење на крвни садови како дел од третманот. Тимот од...

 • Која храна е најдобра за здрави гради и здрава вагина?

   Според научниците, постојат одредени намирници кои навистина се заштитници на женските интимни делови, па во продолжение следат намирниците ги чуваат градите и вагината на жената и кои треба редовно да се конзумираат.Пробиотски јогурт Научниците  велат дека пробиотските јогурти се...

 • Рамни табани – причини и лекување

   Оваа добро позната состојба најчесто се јавува како последица на генетскиот фактор,  носење на лоши обувки, дебелина и слично. Во основата на оваа болест е лабавоста на лигаментниот апарат кој може да зафати и други зглобови. Кога не е оптеретено, стапалото има нормална лаковидна...

 • Цигарите го “стареат“ мозокот

   Пушењето и високиот крвен притисок кои што се познати ризик фактори за многу кардиоваскуларни заболувања имаат и дополнителен штетен ефект врз мозокот, велат експертите.  Истражувачите од Кралскиот Колеџ во Лондон ги прегледувале податоците на над 8 000 испитаници во кои биле...

 • Статините го кочат развојот на карциномот

   Статините се лекови кои ги земаат луѓе кои патат од хиперлипидемија, односно зголемени масти во крвта. Но она што е интересно е новото истражување кое вели дека статините го кочат и ширењето на карциномот.Не е познато дали статините влијаат превентивно од појава на карцином или не, но едно е...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER