vw_bolesti_u | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

БОЛЕСТИ - У

                           
                           
                           
                       
 • Увеитис

  Увеитис е воспаление на увеата – васкуларната покривка на окото, која се наоѓа помеѓу ретината и белката на окото. Увеата се протега напред до ирисот (шареницата), хороидната покривка и цилијарното тело. Најчестиот тип на увеитис е воспаление на ирисот, наречен иритис (преден увеитис)....

 • Уртикарија

  Уртикаријата преставува алергиско заболување на кожата, кое може да настане поради дејството на голем број на фактори. Причини за настанување Причините на обичните уртикарии може да бидат лекови, козметички препарати, разни видови на храна, адитиви во храната, габички, бактерии, цревни...

 • Улкус на желудникот (Чир)

  Дефиниција Желудочниот улкус или чир претставува ограничен дефект на слузницата на желудникот. Станува збор за релативно честа болест која се одликува со карактеристични клинички симптоми. Етиологија Здравата желудочна слузница поседува многубројни механизми со кои се штити од...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER