vw_bolesti_p | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

БОЛЕСТИ - П

                           
                           
                           
                       
 • Пријапизам – продолжена и болна ерекција

  Пријапизам е состојба на пролонгирана ерекција на пенисот. Несаканата, перзистентна ерекција не е предизвикана од сексуална стимулација или дразба и најчесто е болна. Пријапизмот е состојба која бара итен медицински третман со цел да се спречи ткивното оштетување, кое би резултирало со...

 • Пост-оргазмична депресија или депресија после секс

  Дали сте депресивни после сексот? Се чувствувате чудно, нервозно и многу непријатно. Чудно чувство на депресија ве обзема после секој оргазам? Најверојатно страдате од пост-оргазмична депресија, состојба на која денеска укажуваат многу стручњаци. Oваа состојба сеуште не е добро дефинирана,...

 • Пулмонална фиброза

  Автор: Др. Панче Здравковски Пулмоналната фиброза се јавува кога белодробното ткиво е оштетено, а се карактеризира со појава на лузни. Задебеленото и ригидно ткиво ја оневозможува нормалната функција на белите дробови. Како што пулмоналната фиброза се влошува, така и дишењето е се потешко...

 • Пријапизам – Долготрајна ерекција без причина

  Доколу ви се случи да добиете долготрајна цврста ерекција без никаква причина тогаш големи се шансите да се работи за пријапизам. Кратката и повремена ерекција е нормална и го обезбедува пенисот со потребните нутритиенти, но доколку ви се случи цврста ерекција која не престанува, а притоа нема...

 • Плантарен фасциитис – причина за болка во стапалото

  Плантарниот фасциитис претставува болно воспаление на дебелата трака на ткиво, наречена плантарна фасција, која се протега од петата на ногата, под стапалото, па се до ножните прсти. Плантарниот фасциитис е еден од најчестите причини за болка во петите. Плантарниот фасциитис обично предизвикува...

 • Псевдоциеза или лажна бременост

  Псевдоциеза е медицински термин за лажна бременост. Псевдоциеза, уште позната под терминот “хистерична бременост”, може да предизвика многу од знаците и симптомите на бременост, и често пати наликува на таа состојба, со исклучок на присуство на фетус. Симтомите на ова психичко нарушување се слични...

 • Прадер-Вили синдром или константно чувство на глад

  Автор: Др. Панче Здравковски Прадер-Вили синдромот е ретко нарушување, кое се презентира уште од самото раѓање, а резултира со бројни физички, психички и бихејвиорални проблеми. Главната одлика на овој синдром е константното чувство за глад, кое обично започнува после првата година од животот...

 • Парализа на гласните жици

  Автор: Др. Панче Здравковски Парализата на гласните жици се јавува кога се прекинати нервните импулси кои ја инервираат вокалната кутија (ларинксот). Ова резултира со парализа на мускулите на гласните жици. Оваа состојба може да го афектира говорот, па дури и дишењето. Тоа е поради фактот што...

 • Предијабетес

  Автор: Др. Панче Здравковски Предијабетес е состојба на зголемено ниво на шеќер во крвта, но не доволно за да се класифицира како дијабетес мелитус тип 2. Нелекуван, предијабетес мошне веројатно дека ќе премине во дијабетес тип 2 во рок до 10 или помалку години. Симптоми Предијабетес...

 • Псоријатичен артритис

  Псоријатичниот артритис е форма на артритис која ги афектира некои луѓе кои што имаат псоријаза – кожна состојба која се одликува со црвени делови на кожата, покриени со сребреникаво-бели лушпи. Повеќето луѓе прво развиваат псоријаза, а потоа развиваат псоријатичен артритис, но проблемите со...

Pages

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER