vw_bolesti_i | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

БОЛЕСТИ - И

                           
                           
                           
                       
 • БРЕМЕНОСТ: Имплантационо крварење

  Автор: Д-р Милорад Ристески Специјалист по Гинекологија и Акушерство ПЗУ Фемини Медикал – Скопје Дали има причина за загриженост поради крварењето? Иако крварењето во секоја фаза од бременоста може да биде причина за загриженост, доколку се забележи на постелнината во вид на минијатурни...

 • Икање

  Дефиниција Икањето претставува несакана контракција на дијафрагмата - мускулот кој што ги одделува градите од абдоменот и игра значајна улога при дишењето. Секоја контракција на дијафрагмата е проследена со ненадејно затворање на гласните жици, при што се произведува карактеристичниот звук на...

 • Ichtiosis vulgaris – Рибја кожа

  Ichtiosis vulgaris е најчестото заболување од групата на наследни ихтиози. Се карактеризира со пореметување на процесите на кератинизација, т.е. десквамација од ретенциoнен тип. Заболуваат подеднакво лицата од двата пола. Причина за настанување Ова е наследно заболување, се наследнува...

 • Исхемичен колитис

  Автор: Д-р Елена Јовановска Специјализант по Анестезија, Реанимација и Интензивно лекување Дефиниција Исхемичен колитис е оштетување на сегментот на дебелото црево, кое настанува како последица на мезентеричната васкуларна оклузија. Причини за настанување Причините за...

 • Инфективна мононуклеоза (Болест на прв бакнеж)

  Дефиниција Инфективната мононуклеоза или исто така позната како болест на прв бакнеж е заразна болест која е предизвикана од Epstein-Barr вирусот (EBV) во најголем процент од случаите (90%), а во преостанатите 10% од цитомегаловирусот (CMV). Кај децата протекува како бенигна болест, обично...

 • Тешка комбинирана имунодефициенција

  Автор: Роберт Николовски Студент на медицина Тешката комбинирана имунодефициенција е вродена имунодефициенција, растројство што резултира со ниско ниво на антитела (имуноглобулини) т.е, не постојат Т-клетки (лимфоцити). Тешката комбинирана имунодефициенција е најсериозно имунодефициентно...

 • ИгА нефропатија – Бергерова болест

  Автор: Др. Панче Здравковски ИгА нефропатија е заболување на бубрезите кое се јавува кога антителото, наречено имумоглобулин А (ИгА) се наталожува во бубрезите. Тоа ја спречува основната бубрежна фукнција, а тоа е да ги филтрираат отпадните продукти, вишокот на вода и електролити од крвта....

 • Лумбоишијалгија (Ишијас)

  Ишијасот претставува заболување , кое што настанува со оштетување на корените на ’рбетниот столб предизвикани од лумбалните интервертебрални дискуси. Социолошкото и медицинското значење на ишијасот потекнува од фактот дека тој претставува еден од честите причини за работна неспособност, односно...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER